Jak uszyć torbę plażową

pla%C5%BCowa.jpg

1. Do uszycia to torby plażowej będą potrzebne:

A. dwa kawałki tkaniny o wymiarach 40 x 50 cm (to będzie wierzch torebki - tkanina w kotwice i łódeczki)

B. dwa kawałki tkaniny o wymiarach 45x50 cm (to będzie środek torebki - podszewka - tkanina w paski)

C. dwa kawałki tkaniny o wymiarach 35 x 50 cm (kieszenie wewnętrzne - tkanina w paski)

D. dwa paski tkaniny o wymiarach 8 x 150 cm (uszy - tkanina czerwona)

E. jeden kawałek tkaniny o wymiarach 22 x 50 cm (kieszonka zewnętrzna - tkanina w kotwice i łódeczki)

ponadto: nici, nożyczki, miarka krawiecka, szpilki.

torba_1.jpg

Po wycięciu wszystkich elementów kawałki tkaniny w paski (C) na kieszenie wewnętrzne składamy na pół, wzdłuż dłuższego brzegu, lewą stroną do środka (prawa strona tkaniny na wierzchu) i odszywamy wzdłuż złożenia. To będą wewnętrzne kieszenie.

torba_2.jpg

2. Na kawałkach podszewki (B) układamy kieszenie (C), spinamy szpilkami, przeszywamy na brzegach i przeszywamy tworząc kieszonki. Kieszonki mogą mieć dowolne rozmiary.  

torba_3.jpg

3. Paski tkaniny (D) składamy prawą stroną do środka i zszywamy. Przeciągamy paski na prawą stronę. Odszywamy paski wzdłuż brzegów, będą się ładniej układać. Kawałek tkaniny (E) składamy na pół, prawą stroną do środka (wzdłuż krótszego brzegu) i odszywamy wzdłuż złożenia. Na wierzchu torebki (A) układamy kieszonkę tak aby dół kieszeni i wierzchu pokrywały się, a kieszeń linia środka kieszeni pokrywała się z linią środkową wierzchu torebki. Ucho torby spinamy z tkaniną szpilkami tak, aby przykrywało brzegi kieszeni (przód torebki). W ten sam sposób mocujemy uszy na tyle torebki (tu już bez kieszonki). Paski (uszy) przyszywamy zaczynają od dołu jedynie na długość 20cm. Nie przyszywamy całych pasków! Później zszyjemy je razem z podszewką co wzmocni i usztywni torebkę.

torba_4.jpg

4.Składamy razem przód i tył torebki i zszywamy dolną i boczne krawędzie. Aby uformować dno torebki składamy róg torby w taki sposób aby boczny szew pokrywał się z dolnym, linijką odmierzamy 7 cm i zaznaczamy szpilkami. Można namalować linię wzdłuż, której będziemy zszywać tkaninę. Po zaszyciu odcinamy nadmiar tkaniny. Powtarzamy to samo z drugim rogiem.

torba_5.jpg

5. Składamy, prawą stroną do siebie, podszewkę (B). Zszywamy wzdłuż boków i spód. Ważne aby w jednym szwie bocznym zostawić kawałek niezaszyty (ok.8-10 cm). Składamy części torby prawymi stronami do środka, spinamy szpilkami (lub klamerkami) i zaszywamy. Formujemy dno w podszewce tak samo jak w wierzchu torby (patrz punkt 4). Przez otwór (niezaszyty bok w podszewce) przewracamy torbę na prawą stronę.

torba_6.jpg

6. Modelujemy torebkę. Kawałki tkaniny przeznaczone na podszewkę były trochę większe od kawałków na wierzch torebki, to pozwoli na uformowanie ozdobnego brzegu (fragment podszewki będzie widać na wierzchu torby). Paski (uszy) spinamy szpilkami do samej góry torebki (tym razem spinamy pasek, wierzch i podszewkę. Zaszywamy w ten sposób każdy pasek.

Odszywamy brzeg torebki. Na samym końcu zszywamy otwór przez, który przewracaliśmy torebkę na prawą stronę. Gotowe!